GYÖKEREKTŐL A KORONÁIG – Jubileumi Konferencia
GYÖKEREKTŐL A KORONÁIG – Jubileumi Konferencia
a MAGYAR ORVOSI KÖNYVTÁRAK SZÖVETSÉGE
alapításának 30.
és az AKADÉMIAI KÖNYVTÁR
alapításának 200.
évfordulója alkalmából
Időpont:
2026. május 26.
Helyszín:
MTA Könyvtár és Információs Központ, Konferenciaterem
1051 Budapest, Arany János u. 1.
A magyarországi orvosi könyvtári hálózat 65 évvel ezelőtt indult útjára. Az orvosi dokumentumok gyűjtését ekkor már évek óta végezte az Orvostudományi Dokumentációs Központ (ODK), melynek első fenntartója a Magyar Tudományos Akadémia volt.
A három évtizeden át eredményesen építkező szakkönyvtári hálózatot azonban lassan felőrölte a politikai, szervezeti átrendeződések sokasága. A végül szakmai és módszertani támogatás nélkül maradt könyvtárosok 1996-ban egy civil szervezet keretein belül új hálózatot alapítottak Magyar Orvosi Könyvtárak Szövetsége néven.
2026-ban, az újjászületett szervezet fennállásának 30. évfordulóján, az orvosi könyvtárosok visszatértek a bölcsőhöz és együtt ünnepeltek a 200 éves fennállását ünneplő Akadémiai Könyvtárral.
Az ünnepi alkalomhoz ünnepi helyszínt választottunk, így kapcsolódva az Akadémiai Könyvtár bicentenáriumi eseményeihez.
Az egésznapos rendezvény keretében a köszöntők után tudományos előadások
hangzottak el, majd – rendhagyó módon – szövetségünk alapító tagjai közül néhányan videóüzenetet küldtek a jelenlévőknek.
Az ebédidő sem szokványosan zajlott: a testi felfrissülés mellett ajándékkal köszöntöttük a 200 éves Akadémiai Könyvtárat, csodaszép tortával köszöntöttük a 30 éves MOKSZ-ot, majd egy mini kiállításon mutattuk be három kollégánk alkotói tevékenységét, valamint könyvtárosi múltunk néhány kellékét.
A délutáni közgyűlésen – a szokásnak megfelelően ismertetett elnöki és ellenőrző bizottsági
beszámolók mellett – emléklappal köszöntöttük kollégáinkat. A délután fénypontjaként átadásra került szövetségünk újonnan alapított elismerése, a DR. BENDA MÁRIA VÁNDORDÍJ.
Az esemény zárásaként tombolán Erdeiné Törőcsik Katalin egyik festményét nyerte el boldog tulajdonosa.
Az eseményről szóló részletes beszámolót az Orvosi Könyvtárak idei 2. lapszámában tesszük közzé.
Az eseményen számtalan fotó készült, melyek a rendezvényprogramból elérhető képgalériákban tekinthetők meg.
Az esemény fotózásáért köszönettel tartozunk Szalay Dánielnek.
**KÉPGALÉRIA – RÉSZTVEVŐINK
A Jubileumi Konferencia programja:
- 9:30 – 10:00 – Regisztráció
- ** KÉPGALÉRIA
- *
- 10:00 – 10:30 – Köszöntőt mond:
- — GACSÁLYI-TÖLGYESI ÁGNES, a MOKSZ elnöke
- — KALYDY DÓRA, a Magyar Tudományos Akadémia Könyvtár és Információs Központ (MTA KIK) általános főigazgató-helyettese (DR. MONOK ISTVÁN, a főigazgató nevében)
- ** KÉPGALÉRIA
- *
- 10:30 – 11:00
- — MÁZI BÉLA – MTA KIK
- Toldy Ferenc. Orvos, könyvtáros, tudományszervező
- — MÁZI BÉLA – MTA KIK
- ** KÉPGALÉRIA
- *
- 11:00 – 11:20
- — KRIZBAI ISTVÁN – Szegedi Biológiai Kutatóközpont
- Agyunk az idő fogságában: A mikroerek megfiatalítása az öregedés lassításában
- — KRIZBAI ISTVÁN – Szegedi Biológiai Kutatóközpont
- ** KÉPGALÉRIA
- *
- 11:20 – 11:30
- — EGLÉNÉ FEKETE ZSUZSANNA – Tolna Vármegyei Balassa János Kórház Orvosi-Egészségtudományi Szakkönyvtár
- Amikor a könyvtár újra láthatóvá válik – egy kórházi könyvtár megújulásának kezdetei
- — EGLÉNÉ FEKETE ZSUZSANNA – Tolna Vármegyei Balassa János Kórház Orvosi-Egészségtudományi Szakkönyvtár
- ** KÉPGALÉRIA
- *
- 11:20 – 12:00
- — A MOKSZ alapítóinak üzenetei
- **KÉPGALÉRIA
- *
- *
- 12:00 – 13:30
- — EBÉDSZÜNET
- **KÉPGALÉRIA
- *
- Ünnepeltek köszöntése
- **KÉPGALÉRIA
- *
- Alkotó könyvtárosok kiállítása
- **KÉPGALÉRIA
- *
- 13:30 – 16:00
- — MOKSZ Jubileumi Közgyűlés
- Éves beszámolók
- Emléklapok átadása
- **KÉPGALÉRIA
- Dr. Benda Mária-díj átadása
- Meglepetés
- **KÉPGALÉRIA
- — MOKSZ Jubileumi Közgyűlés