
„Az egyetlen dolog, amit feltétlenül tudnia kell, az a könyvtár helye.”
(„The only thing that you absolutely have to know is the location of the library.”)
Albert Einstein
❖ ❖ ❖ ❖ ❖ ❖ ❖
KEDVES MOKSZ TAGJAINK ÉS TÁMOGATÓINK!
A Magyar Orvosi Könyvtárak Szövetsége történetében 2025-ben először kértük adónk 1 %-ának feajánlását a MOKSZ javára.
Ennek köszönhetően 2025-ben 114 543. – Ft-os összeggel gyarapíthattuk bevételeinket.
Annak érdekében, hogy a jövőben is minél gyakrabban találkozhassunk, értékes programokat szervezhessünk, támogathassuk tagjaink tudományos programokon való részvételét, anyagilag is elismerhessük kimagasló munkát végző kollégáinkat, kérünk mindenkit, aki teheti, hogy adója 1 %-ának felajánlásával támogassa 2026-ban is közös törekvésünket! Fejezzük ki ezzel is lojalitásunkat közösségünk, hivatásunk iránt!
A Magyar Orvosi Könyvtárak Szövetsége adószáma:
18230082-1-42
KÖSZÖNJÜK MINDEN TÁMOGATÓNKNAK MEGTISZTELŐ FELAJÁNLÁSÁT!
❖ ❖ ❖ ❖ ❖ ❖ ❖
AKTUÁLIS
❖ ❖ ❖ ❖ ❖ ❖ ❖

JUBILEUMI KONFERENCIA ÉS ORSZÁGOS ÉRTEKEZLET
A MOKSZ ALAPÍTÁSÁNAK
30. ÉVFORDULÓJA ALKALMÁBÓL
2026. május 26-án rendeztük meg a Magyar Orvosi Könyvtárak Szövetsége és a Magyar Tudományos Akadémia Könyvtára közös szervezésében a MOKSZ Jubileumi Országos Értekezletét a Magyar Tudományos Akadémia Könyvtár és Információs Központ konferenciatermében, hogy együtt ünnepeljük szövetségünk 30 éves fennállását.
Tovább a részletes program megtekintéséhez
KÖSZÖNJÜK ELŐADÓINK ÉRTÉKES ELŐADÁSAIT!
KÖSZÖNJÜK A RÉSZTVEVŐKNEK, HOGY MEGTISZTELTÉK JELENLÉTÜKKEL RENDEZVÉNYÜNKET!
KÖSZÖNET MUNKÁJUKÉRT MINDAZOKNAK, AKIK A RENDEZVÉNY LÉTREJÖTTÉHEZ BÁRMILYEN MÓDON HOZZÁJÁRULTAK!
Emléket állítva dr. Benda Mária példaértékű munkásságának, jubileumi közgyűlésünkön első ízben került átadásra a DR. BENDA MÁRIA VÁNDORDÍJ, amelyet szövetségünk kiváló szakmai és közösségi munkát végző könyvtáros kollégáinak elismerésére alapítottunk.
„AZ ÉRTÉKET MEG KELL ŐRIZNI”
DR. BENDA MÁRIA
1921. május 25. – 2019. július 3.

Dr. Benda Mária, vagy, ahogy a legtöbben ismerték, Szepike, több mint negyven éven át, 1950–1993 között dolgozott az Orvostudományi Dokumentációs Központban (MEDINFO). Fordítóként kezdte, később könyvtáros, osztályvezető, majd főigazgató-helyettes lett az intézetben. 1988-as nyugdíjazása után is segítette a MEDINFO-t szaktanácsadóként.A Magyarországon 1961-től szerveződő orvosi könyvtári hálózat alapítója és mindvégig vezéregyénisége, az MKE Műszaki Könyvtáros Szekción belül 1988-ban létrehozott Orvosi Könyvtáros csoportjának alapító elnöke volt. 1969-ben egyetemi doktori, 1980-ban kandidátusi címet szerzett, 1975-ben Szabó Ervin emlékéremmel tüntették ki.

A DR. BENDA MÁRIA Vándordíj történetének első díjazottja a
Budapesti Uzsoki Utcai Kórház
Orvosi Könyvtárának
vezetője,
MOLNÁR LAJOS,
akinek szívből gratulálunk.

Molnár Lajos 1996-ban érkezett az Uzsoki Utcai Kórház 1958-ban alapított orvosi könyvtárába, éppen a MOKSZ alapításának évében! Lajos tehát szövetségünkkel együtt jubilál most 30 éves könyvtárosi pályája okán!
2006-tól vette át a könyvtár vezetését, addigra könyvtárosi diplomáját is megszerezve, ami idén újabb, ezúttal 20 éves jubilálást jelent számára.
Újabb kerek évforduló – úgy tűnik, Lajosnak a 6-os a szerencseszáma! – 2016-ban, tehát épp 10 éve költöztették könyvtárát a jelenlegi helyére.
Lajos előző munkahelyei a FŐMTERV, a MEDINFO és a Péterfy Sándor Utcai Kórház voltak. Egy vele készült interjúból idézek, melyet Kósáné Holecz Anna Mária kolléganőnk készített vele 2025 őszén: „A MEDINFO-ban indult a szép karrierem, egy „Hollywoodba illő történet”, hogy kifutófiúból könyvtárvezető lettem. Benda Mária volt az, aki folyamatosan biztatott engem, hogy munka mellett, először végezzem el az alap-, majd a középfokú könyvtárkezelői tanfolyamokat. Ezek birtokában aztán felvételi nélkül felvettek a főiskolára is. Benda Mária már akkor átvett könyvtárosnak, amikor kiderült, hogy az alapfokú tanfolyamon jól teljesítek. Ennyire bízott bennem!”
Pedig Lajos zenésznek készült, ezzel párhuzamosan sportoló is szeretett volna lenni, de – és most ismét az említett interjúból idézek: nem voltam olyan alkat. Mindenki várta, hogy majd megnövök, megerősödök, ami aztán nem következett be. Kézilabdáztam, fociztam is, de nem bírtam tüdővel a futást, ezért a versenyszerű sportról hamar le is mondtam. A kudarc ellenére, én valamiképp híres akartam lenni, ezért a zenei vonal felé fordultam.
A könyvtárosi pálya csöndes világával nem éppen összecsengő punk zenekar – a Vágtázó Halottkémek – szólógitárosaként megélt évek alatt sikereit öt nagylemez és egy négyszámos kislemez fémjelezte, sőt, eljutott a zenekarral külföldre is, így Szlovénia, Ausztria, Németország és Belgium underground színpadain játszhatott. A zene ma is élete fontos része, de mára lecsendesedett, inkább számítógépes zenei programok segítségével ír nyugalmat árasztó, éteri zenéket. A vele készült interjú az Orvosi Könyvtárak 2025. 3. számában jelent meg, ahol a zenéit bemutató linkeket is közzétettük, érdemes belehallgatni!
Mint a legtöbb kórházi könyvtárban, az Uzsoki Utcai könyvtárban is a digitálisan elérhető közlemények vették át az uralmat. Az oktatókórházi státusznak köszönhetően hozzáférésük van a Semmelweis Egyetem Központi Könyvtárának adatbázisaihoz, folyóirataihoz, ezenkívül különböző online katalógusok segítenek az információk felkutatásában. Ennek is köszönhető, hogy Lajos az egyik leggyakrabban megjelenő név a közösségi levelezőnkben, amint villámgyorsan segíti kollégáit országszerte a kérések teljesítésével. A kórház tagja az MTA Magyar Tudományos Művek Tára intézményének is, ezzel segítve szerzőinek publikációik tudományos dokumentálását. A MATARKA, illetve a MOB pedig a magyar nyelvű irodalom feltárásában nagy segítség számára.
Szakmai sikeri között őrzi, hogy még a MEDINFO könyvtárosaként egy szívbeteg ember műtétjéhez szolgáltatott rengeteg irodalmat. Mint megtudta, ez volt az első szívátültetés Magyarországon, amire méltán büszke lehet és természetesen örömmel tölti el a beteg sikeres gyógyulása is! Lajos szereti a munkáját, amelyet békés, nyugodt tevékenységként él meg, sok sikerélménnyel.
Mi, orvosi könyvtárosok – néhány olyan kivételes esettől eltekintve, mint az előbb említett szívműtét – soha nem tudjuk meg, hány beteg sikeres felépülése köszönhető a háttérben – kitartóan, végtelen szakmai alázattal – végzett munkánknak. Ez hivatásunk misztériuma, ami támogat minket ezen a tiszteletet érdemlő pályán, ahol csak ritkán kapjuk meg a méltó és megérdemelt elismerést. Ennek kompenzálására született meg a Dr. Benda Mária Vándordíj.
A Jubileumi Országos Értekezletről részletesen beszámolunk az Orvosi Könyvtárak júniusban megjelenő, ez évi 2. lapszámában.
Az eseményről készült fotók elérhetők a részletes programban a képgalériákban.
❖ ❖ ❖ ❖ ❖ ❖ ❖
ÉRDEKLŐDŐK FIGYELMÉBE AJÁNLJUK

A Magyar Tudományos Akadémia 200 éves fennállásának alkalmából szervezett ünnepi rendezvénysorozat keretében 2026 júniusában az V. Orvosi Tudományok Osztálya programjai kerülnek fókuszba.
A júniusi ünnepi programok az alábbi URL címen megtekinthetők:
❖ ❖ ❖ ❖ ❖ ❖ ❖

az állásfoglalás itt olvasható:
Fontos mérföldkőhöz érkezett a könyvtárszakmai együttműködés
Hat országos könyvtárszakmai szervezet együttműködésében elkészült a Könyvtárszakmai Kerekasztal közös állásfoglalása a könyvtárak jövőjéről.
A dokumentum a magyar könyvtári rendszer országos szakmai szervezeteinek közös álláspontját képviseli, és egyben annak az együttműködésre épülő szakmai párbeszédnek az eredménye, amely az elmúlt időszakban indult el a könyvtári terület jövőjének közös formálása érdekében.
Célunk, hogy az állásfoglalás valódi alapja legyen a könyvtári szektor jövőjéről szóló érdemi szakmai és társadalmi diskurzusnak. Szeretnénk folytatni a közös gondolkodást a hazai és nemzetközi könyvtárszakmai szervezetekkel, a könyvtári rendszer szereplőivel, a társközgyűjteményekkel, a közművelődési terület képviselőivel, valamint az új kormányzattal annak érdekében, hogy közösen formáljuk a magyar könyvtárügy stratégiai irányait, fejlesztési prioritásait és jövőképét.
Hiszünk abban, hogy a könyvtárak a jövőben is a tudás, a közösség, a hitelesség és a kulturális együttműködés meghatározó intézményei maradnak. Ehhez közös felelősségvállalásra, partnerségre és nyitott szakmai párbeszédre van szükség.
forrás: https://mke.info.hu/mke/fontos-merfoldkohoz-erkezett-a-konyvtarszakmai-egyuttmukodes/
Készen állunk az együttműködésre!
❖ ❖ ❖ ❖ ❖ ❖ ❖
Orvosi Könyvtárak 2026/1

Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a 2025/1. számtól kezdve a lap cikkei a címre kattintva pdf formátumban egyénileg is elérhetőek és olvashatók az Orvosi Könyvtárak folyóirat menüpontban.
❖ ❖ ❖ ❖ ❖ ❖ ❖















































